İlk kiraz ve vişne hasadımızı yaptık 🍒

Yeni bir çiftçi olarak kiraz yetiştiriciliğine oldukça hızlı bir giriş yaptım. Ayrıca konteyner evimiz içinde yer tesbiti ve beton zemin projesini tamamladım.

Bahçemizin 2019 yılı ürünlerini eski sahibi ile yaptığımız anlaşma çerçevesinde onlara bırakmıştık. Sadece kendi kullanımımız için biraz bahçemizin Kiraz ve Vişnelerinden topladık. Ne kadar akıllıca bir yatırım yaptığımızı bir kez daha anlamış olduk.

Bir aylık bir aranın ardından yeni yazımla karşınızdayım. Bahçemizi en son görüntülediğimizde ağaçlar çiçek açmıştı. Haziran sonu gerçekleştirdiğimiz ziyarette ise bambaşka bir hale dönüşmüş, dolgun, sulu kiraz ve vişne meyveleri ile karşılandık. Açık konuşmak gerekirse ilk kez tek başımıza bahçeyi bulurken biraz zorlandık. Yeşilçiftlik’te bahçeye yakın yerdeki otel dolu olduğu için Akşehir’de kaldık. Söylemeden geçemeyeceğim Akşehir çok ama çok güzel bir ilçe. Çok beğendik.

Bahçemizden uzakta (İstanbul’da) yaşadığımız için oradayken kısa zamanda pek çok işi halletmemiz gerekiyordu. Bunların başında Konteyner Evimizi koymak için atacağımız beton zemin işini bir inşaat firması ile anlaşarak vermek, diğer bir önemli konuda LinkedIn üzerinden tanıştığımız Yüksek Ziraat Mühendisi bir arkadaşımızla bahçeyi dolaşıp neler yapmamız gerektiğine karar vermekti.

Bahçemizde konteyner evimizi koymak için en uygun yeri tesbit ettik. Sadece küçük bir kiraz ağacını taşıyarak büyük bir boşluk elde edebiliyoruz. 21 metrekare 1+1 Banyo ve Mutfaklı yaşam konteynerı + 21 metrekare veranda + 12 metrekare su deposu ve pompa alanı + işçi tuvaleti + foseptik olmak üzere tüm bu beton işlerini Uysal İnşaat – Hüseyin Uysal’a verdik. Temmuz sonu inşaat başlayacak ve sonrasında Konteyner’ımız ve su depomuz yerine konacak. Tam olarak şunun gibi birşey tasarladım:

21 metrekarelik yaşam konteynerı ve veranda için yaptığım tasarım.
Ortadaki küçük kiraz ağacını toprağı ile birlikte alıp, sağda kuruyan vişneyi söküp yol kenarına doğru ekeceğiz. Şeritlerle belirttiğimiz yer 50cm yüksekliğinde beton olacak.

Şu sıralar konteyner firmalarından fiyat alıyorum fiyatlar son derece değişken. Nakliye ve vincide hesaba kattığınızda fiyatlar çok artıyor. 5 tonluk bir su deposunuda konteyner ile birlikte getirip koymak nakliye masrafını birazcık olsada azaltmış olur diye düşünüyorum. Su deposunu Polidaş firmasından almayı düşünüyorum. Yanılmıyorsam Enver Bey fiyatta yardımcı olmuştu. 5 tonluk bir su deposu 1400TL + KDV gibi bir fiyattan alacağım. Konteynerı da yine Kemalpaşa taraflarından alıp tek nakliye ile ikisinde kurdurmayı düşünüyorum.

İlk gördüğüm andan beri sahip olmak istediğim verandalı konteyner ev bu işte.

Bahçe’de barınma işi son derece önemli. Bir ev konforuna ne kadar yakın bir yer yaparsanız o kadar çok dinlenip kendinizi ertesi güne hazırlayabilirsiniz. Ayrıca her gittiğinizde otellerde kalmak zorunda kalmadığınız için tasarruf edersiniz. Sabah kuş sesleri ile bahçede uyanmak ve çalışmaya başlamak güne 1-0 önde başlamanızı sağlar.

Bahçede sadece inşaat konuları üzerinde çalışmadım, bir Ziraat Yüksek Mühendisiyle bahçede neler yapmamız gerektiğini konuştuk. Toprağın su tutma özelliği çok düşük bunu arttırmamız lazım. Son baharda çapa ve gübre ile bordo bulamacı uygulaması yapmamız lazım. Ama bütün bunlardan önce bahçedeki ağaç envanterinin çıkarılması gerekiyor. Bunu tapudan aldığım krokiyi tabletime alarak sahada ağaçları kroki üzerine renklerle işaretleyerek yapacağım. Bahçede tozlayıcı olarak ekilmiş olan sarı kirazların sıklığını görme şansımız olacak. Ayrıca PVC laminasyon makinesi alarak her ağacıma bir QRCode vermeye başladım. 34. ağaca kadar bu künyeleri taktım ve fotoğrafladım. Kiraz Diyarı Ağaçları bölümünden görebilirsiniz. Kiraz Diyarında tüm teknolojik uygulamaları yapmak istiyorum. Ağaçların gelişimini, yıllık üretim kapasitelerini kontrol ve izlemeyi bu yolla başarmayı düşünüyorum.

Bir sonraki yazım muhtemelen inşaat süreci ile ilgili olacak. Fotoğraflar ve Videolar kısımlarına mümkün olduğunca yeni görseller eklemeye çalışıyorum. İşimden vakit buldukça yazmaya devam edeceğim. Aşama aşama bahçenin nasıl geliştiğine tanık olacaksınız. Takipte kalın…

Leave a Comment

1 × 2 =