Ağaçlarımızı gelecek yıla hazırlamaya başladık

Bugün ağaçlarımızın meyve gözlerinin seneye daha güçlü olması için Çinko, Bor ve Aminoasit takviyesi yaptık.

Kiraz Diyarı ağaçlarının sağlıklı olmaları için gerekli tüm bakımları yapmaya devam ediyoruz. Gelecek sene meyve gözlerinin daha güçlü olması için bu seneden bazı işlemler yapmamız gerekiyordu. Yeşilçiflik’ten komşumuz olan yeni tanıştığımız Ahmet Akar ve oğlu Sinan Akar kardeşimiz bahçemizi ilaçlamamıza yardım ettiler.

İşlerimin yoğunluğu ve yurtdışı seyahetlerimden dolayı bahçe ve blogla çok ilgilenemesem bile Kurban Bayramı tatilini fırsat bilip biriken video ve yazıları hazırlamak için bir fırsat buldum. Bahçemizde ilaçlama takvimine bağlı olarak kırmızı örümcek ilacı ve Çinko-Bor-Aminoasit gübresi attık. Komşumuz olan Ahmet Akar ve oğlu Sinan kardeşimiz ilaçları sprey olarak atmamıza yardımcı oldular. İlaçları N11 üzerinden satın aldık. Gübre ile Kırmızı örümceği ayrı ayrı attık. Kırmızı örümceği 1 ton su ile gübre karışımını ise 2 ton su ile tüm bahçeye yaydık.

Sinan kardeşimiz bahçemizin aralarında traktörü ile ilaçlama yaparken..

Bahçede kullandığım iki ürünün linklerini paylaşmak istiyorum. Gübre olan kıvamı yoğun ve kaliteli birşeye benzesede kırmızı örümcek ilacı üzerinde içeriği ile ilgili herhangi bir emare olmadığı için biraz terreddüt ettim. Umarım her iki ilaçta faydalı gelir ağaçlarımıza. Kırmızı örümcek için olan yüksek ihtimal organik bir bileşendi. Önce Kırmızı örümcek ilacını attık akşam saatlerinde. Ertesi sabah ise gübreyi 2 ton su ile attık.

4-15-0 %5 Bor %5 Çinko Aminoasit Denizyosunu Çicek Tutturucu

Bahsetmiş olduğum ürün AGROEGE firmasının bir ürünü olan Bosteer 4-15-0 %5 Bor %5 Çinko ve aminoasit içeren bir ürün. Her ne kadar teknik destek alamadığım için olumsuz yorum yazmış olsamda N11’de sonrasında Ziraat Mühendisi Mehmet Bey aradı ve konuştuk. 5 litrelik olanı aldım. Baharda çiçeklenme öncesi 5 litre daha vermek istiyorum.

Birex Organik Böcek ve Kırmızı Örümcek Mücadele Ürünü 1 Lt

Kullandığım diğer ürün ise Kırmızı Örümcek için olduğu belirtilen ancak ürün ambalajında PH Düzenleyici yazan insektisit olmayan Birex adında bir ilaç. Biraz kuşkuluyum bunun gerçekten etkili olup olmadığına ama organik olduğu için tercih ettim.

Bu ağaçların bakımını öğrenene kadar birçok kez hata yapıp doğrusunu bulacağım. Tecrübe satın alınabilen birşey değil. Kendi bahçe tecrübelerimi dilim döndüğünce buradan sizlerle paylaşmak istiyorum. Bahçenin ilaçlama fotoğraflarını ve Temmuz ayı fotoğraf albümünü aşağıdan görüntüleyebilirsiniz. Elmalarımı kimse toplamadığı için yerlerde. Çok güzel armutlar var bahçede. Bu arada tüm bahçenin ağaç haritasınıda çıkardık. Mürdüm erikleri Ağustos sonu gibi olacak hepsini toplamayı düşünüyorum 🙂

Bu video için seçtiğim müziği çok beğendim. Defalarca dinledim sizde seveceksiniz.

Son olarak Kiraz Diyarı ilaçlanırken çekilmiş bu video ile bu yazıyı bitiriyorum. Kiraz tadında güzel günler diliyorum.

Leave a Comment

fifteen − fourteen =