Konteyner Ev, Foseptik ve İşçi Tuvaleti İnşaatı

Konteyner Evimizin subasman betonu, foseptik ve işçi tuvaleti yapımı için Uysal İnşaat firması ile anlaştık.

Herşey bir hayal ile başladı. Önce hayal ettim, sonra çizdim ve sonra yaptım. Siz siz olun hayallerinizin peşinden koşmaktan asla vazgeçmeyin. Sosyal medyada bahçemizin fotoğraf ve videolarını paylaşınca gelen tepkilerden anladığım bu hayal sadece benim değil birçok insanın hayali. Umarım sizlerde hayalinizdeki bahçeye sahip olursunuz.

En son kiraz hasadı için bahçeme uğradığımda, planlamış olduğum inşaat işleri için birkaç firmadan fiyat almıştım. Afyonkarahisar, Şuhud’ta yerleşik Uysal İnşaat firmasından Hüseyin Uysal Bey’i keşif yapması için bahçeye davet etmiştim. Pazarlığımızı yapıp el sıkışıp anlaştık. Temmuz sonu Ağustos başı gibi 54 metrekare C30 beton (Konteyner Ev ve Veranda subasmanı + Su Deposu alanı) ayrıca işçi tuvaleti (mevsilik işçilerin hijyenik şartlarda çalışması için) ve foseptik (beton) için anlaştık.

Öncelik Konteyner Ev subasmanıydı. Çünkü ertesi hafta için Konteyner Ev montajı için Asia Prefabrik firması gelecekti. Herşey planladığımız gibi gitti ve 27 Temmuz 2019’da subasman betonu döküldü. Kalıpların çakılması ve beton dökülmesi ile ilgili fotoğraf albümü için aşağıya bakabilirsiniz.

Beton döküldüğü gün özellikle orada olmak istedim. Hüseyin Bey, benim aşağıdaki çizimimi çok iyi anladığı için sorun yaşamadık. Yer tesbitini beraber keşif için geldiğinde yapmıştık. Sadece ufak bir kiraz ağacını taşımak zorunda kaldık. Muhtemelen tutmayacak ama biz elimizden geleni yaptık.

İki mikser beton geldi Konteyner subasmanı için. Yerden 50cm kadar yukarda yaptık ve bol miktarda demir koyduk ki çatlama kırılma yapmasın uzun süre sorunsuz kullanabilelim.

Konteyner Ev subasmanı Uysal İnşaat tarafından yapıldı.

Uysal İnşaat‘tan Hüseyin Bey ve ekibi oldukça özverili bir şekilde çalıştılar. Su deposunun olacağı yerin etrafını çim çit ile onlara çevirttirmeyi düşünüyorum. Bahçede önümüzdeki yıllarda yapmak istediğim o kadar çok proje var ki.

Subasmanın teraziye alınması ve yüzeyinin düzeltilmesi

Attığımız subasman betonunun tam olarak terazide olması çok önemliydi. Konteyner evin oturacağı yüzeyin dümdüz olması gerekiyordu. Attığımız bu subasmanın üzerinde iki katlı betonerme ev bile yapılabilir oldukça sağlam oldu. Pissu giderleri konteyner evin yanlarında olduğu için subasman üzerinde herhangi birşey yapmamız gerekmedi.

Ertesi gün betonu suladım. Çorbada benimde bir tuzum olsun 🙂

Beton kuruduktan sonra ertesi gün üzerini su ile yıkadım. C30 beton oldukça sağlam bir beton. İlerleyen zamanda verandayı kendim taş ile kaplamak istiyorum.

Önce foseptik ile işçi tuvaletini ayrı yerlere yapmayı düşünüyordum ancak Hüseyin Bey’den daha iyi bir fikir geldi ve Foseptiğin üstüne işçi tuvaleti yapmaya karar verdik. Foseptik beton olacağı için sorun olmayacaktı.

Betonu bu hızla döktük işte 🙂

Foseptik bahçedeki en önemli yapılardan birisi. Biz sızdırmalı uzun ömürlü bir foseptik yapmak istedik. Yola bakan kısımda ve ağırlıklı olarak yola deşarj edecek şekilde büyükçe bir foseptik yaptık. İstanbul’dan kompozit rögar kapağı (45cm x 45cm) ve pissu hattında geri tepme ve fare gelmesin diye bu çekvalfi alıp montajını yaptık.

Bu ürün sadece akışın bir yönde olmasını sağlıyor. Foseptiğin taşıp eve gelmesini ve fare gibi hayvanların boru içinden gelmesine engel oluyor.

Rögar kapağını, ilerde foseptik dolarsa içini boşalttırmak için koyduk. Ayrıca bir adet baca koyduk gaz sıkışması olmasın diye. Şimdilik işçi tuvaletimiz bitti gibi. Dışına sıva atılacak kireçle boyanacak ve kapı rengi maviden bordoya çevrilecek.

Tam olarak gelecek 10-15 sene içersinde bahçenin bu kısmında yapmak istediklerim bunlar. Otopark çatısı solar paneller sayesinde elektrik üretebilecek.

Kiraz Diyarı için kurduğum hayaller asla sonlanmayacak. Gelecek 10 yıl içinde yukarıdaki görseldekine benzer birşeyler yapmak istiyorum. Konteyner evin önünde üçgen bir boşluk olacak çaprazında güney cepheye 6-7 metre genişliğinde bir otopark (çatısının üstü solar panel döşeli olacak), diğer çaprazına ise Nestavilla’dan iki katlı dubleks bir ev. Bu 10 yıllık süreçte kullanım ömrü dolacak ağaçları söktürerek yer açabilirim diye düşünüyorum. Tam ortayada bir çam, çınar ya da ıhlamur ağacı ekmek istiyorum. Bakalım zaman ne gösterecek. Kiraz tadında güzel günler..

Leave a Comment

twenty − two =