Nisan 2020 – Bordo Bulamacı – 4

Bordo Bulamacı

Bahçemize bahar dönemi için Bordo Bulamacı uyguladık. Meyve ağaçları için son derece önemli bir uygulama.

Geçtiğimiz Aralık ayında bahçemize bordo bulamacı uygulamasını yapmıştık. Aynı uygulamayı farklı oranlarda ilkbahar dönemi içinde yapmak gerekiyor. Yeşilçiftlik yerlisi Zeki abi traktörü ile bahçemizdeki tüm ağaçlara bordo bulamacını bulaştırdı 🙂

Bordo Bulamacı uygulaması
Bordo bulamacı bu şekilde tüm ağaçlara püskürtülüyor

Esasen bu bulamaç mavi renkte, neden bordo bulamacı dendiğini henüz anlamamış olsamda bu uygulamanın ağaçlar için çok gerekli olduğunu biliyorum. Borda bulamacı neden mi bu kadar önemli?

Bordo Bulamacı neden bu kadar çok önemli?

Bordo bulamacı, patojenlere karşı esas toksik madde olan bakır iyonlarını içeren ve asit karakterli bakırın PH’ını nötürleştirerek, fitotoksik etkiyi gidermek amacıyla kireç katılarak kullanılan ve kolay hazırlanabilen koruyucu bir ilaçtır. Yani göztaşı (bakır sülfat % 98) ve kireç kullanarak hazırlanan bir karışımdır. Bordo bulamacı çok sayıda fungal ve bakteriyel hastalığa karşı kullanılan bir tarım ilacıdır. Özellikle sonbaharda hasattan sonra ve ilkbaharda çiçek gözleri uyanmadan önce meyve ağaçlarına bordo bulamacı uygulandığında, ertesi yıl olabilecek potansiyel hastalıklara karşı etkili ve ekonomik bir mücadele yapılmış olunur. Sonbahar ve ilkbaharda bordo bulamacı kullanılmadan fungal ve bakteriyel hastalıklarla mücadelede tam başarıya ulaşmak mümkün değildir.

Bordo Bulamacı işte tüm bu bakteri ve mantarlarla mücadele konusunda bizler için son derece önemli. Uygulamamızı yaptık, umarım ağaçlarımız sağlıklı büyürler. Nisan ayında gerçekleştirdiğim kısa ziyarette bordo bulamacı uygulamasını da yapmış olduk.

Leave a Comment

20 − eleven =